קטגוריות
Uncategorized

באקו עיר הרוחות

שלוש שעות טיסה ישירה מישראל לאזרבייג'ן ואנחנו בגלישה לשדה התעופה 'באקו-היידר אלייב',  הממוקם כ- 20 ק"מ צפונית  לעיר באקו, בירת אזרבייג'ן.

אזרבייג'ן מדינה בקווקז הגובלת בים הכספי, ברוסיה, בגאורגיה, באירן, בטורקיה

 אזרבייג'ן בעלת מורשת עתיקה השוכנת בחבל ארץ הנחשב כמקורם של ציוויליזציות עתיקות.

טיול באזרבייג'ן חושף אותנו לתרבות קווקזית עשירה, איסלאם סוני מתון והכנסת אורחים חמה ולבבית.

אזרבייג'ן התפתחה הודות למרבצי נפט וגז טבעי הנמצאים בתחומה בעיקר לחופי הים הכספי , והמשמעות של השם אזרבייג'ן הוא 'ארץ האש'  ומשמעות שמה של באקו הוא 'עיר הרוחות' .

במאה ה-15 הועתקה הבירה של אזרבייג'ן מהעיר שמאחי לבאקו, הנמצאת על גדתו הדרומית של חצי האי אפשרון בצדו המערבי של הים הכספי.

באקו העיר – – עיר הרוחות.

העיר באקו בעלת כ- 5 מיליון תושבים, כאשר  מספר התושבים בכל אזרבייג'ן הם כ- 10 מיליון .
רוב רובם של האזרים כ 20 מיליון בכלל חיים באירן בעלת גבול משותף עם אזרבייג'ן.

באקו היא מרכז  תרבותי, פוליטי כלכלי והיסטורי המשלבת  בין חדש לישן, בין עיר עתיקה מימי הביניים לעיר מודרנית ומתקדמת ומשלבת בתוכה תרבויות פרסיות, טורקיות, סובייטיות ואירופאיות. ומציעה למטיילים בה  גירויים ,אטרקציות ואתרים הסטורים ייחודיים החושפים למטיילים את המגוון התרבותי , וההיסטורי שלה.

העיר העתיקה של באקו                                           

העיר באקו  שוכנת לחופי הים הכספי,  נמצאת בין עתיק למודרני ובעלת מספר אתרי תיירות וארכיטקטורה ייחודיים.
באקו ,הגדולה ביותר מבין ערי הקווקז. שוכנת על גדות הים הכספי ומחולקת לשלושה חלקים:

  • העיר העתיקה
  • העיר החדשה שנבנתה לאחר גילוי מרבצי הגז והנפט בעיר באקו וסביבתה.
  • העיר הסובייטית .

העיר העתיקה של באקו הינו אתר מבוצר המוקף חומה ,במרכז העיר באקו החדשה . האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כעל אתר מורשת עולמית .
האתר היה בעברו הבירה של השירוואנשים ,שושלת מלוכה , והיום אתר היסטורי, תיירותי , וניתן לשוטט בסמטאות העיר העתיקה ולבקר בארמונות במגדלים  ובמבנים העתיקים, המייצגים את העבר ההיסטורי והתרבותי של העיר באקו .

המבנים הבולטים ,בעיר העתיקה של באקו , הם ארמון שירוואנשה, מן המאה ה-15 ששימש את המשפחה המלכותית השלטת במשך כ- 200 שנה, ומגדל הבתולה מן המאה ה-12 המתנשא לגובה של 30 מטרים, וניתן לטפס לראש המגדל  לתצפית על העיר כל היר העתיקה ממעוף הציפור .

מומלץ לבקר בחומות המבצר ולצפות בשלושת מגדלי הלהבה ובמבנים העתיקים בתוך המבצר ,  ולחוות את השילוב המרהיב בין ארכיטקטורה של העיר העתיקה מול מבני זכוכית עתידניים מראה מרהיב ומיוחד.

בשיטוט שלנו בעיר העתיקה נראה את מצודת סיניק גאלה, החאן והחאמם העתיקים, כיכר השוק ,דוכני מזכרות, חנויות שטיחים ותבלינים ובזארים צבעוניים, עשרות מסגדים קטנים בתי מרחץ וחאנים, בתי קפה ומסעדות.

באקו המודרנית

מגדלי הלהבה של העיר באקו הפכו להיות סימן ההיכר שלה והם השולטים בקו הרקיע של העיר באקו. בשעות הלילה המגדלים מוארים בשלל צבעים וצורות.

הטיילת של העיר  באקו שאורכה כ- 25 ק"מ כאמור,  בה נושבות רוחות עזות נמצאת בצמוד לחופו של הים הכספי.  והיא מרובת בתי קפה, מסעדות ובתי מלון.

המוזיאונים של באקו, מרוכזים בחלקה החדש של העיר, המוזיאון הלאומי, מוזיאון השטיחים ומוזיאון הספרים המיניאטוריים. הבולט במיוחד הוא מרכז התרבות ע"ש היידר אלייב מיבנה בוהק בלבן, שתוכנן ע"י האדריכלית זאהה חדיד.ובעל קווים מעוגלים, פנים וחוץ, ועוסק במורשת הנשיא לשעבר אביו של הנשיא הנוכחי , מתחם מיניאטורות של מבנים  מפורסמים של באקו ותערוכות מתחלפות.

מבניין הפרלמנט המרשים עולים לשדרת הזיכרון לזכר האזרחים שנהרגו מירי של החיילים סובייטים שנשלחו לדכא את ההתקוממות בעיר באקו  . מהשדרה משתקף נוף פנורמי על כל העיר באקו.

המשורר הלאומי של אזרבייג'ן, חכים ג'מאל א-דין נזאמי, בן  המאה ה-12

חכים ג'מאל א-דין נזאמי או "נזאמי גנג'ווי" (1141 – 1209), משורר שכתב את שיריו בפרסית. מורשתו מוערכת באזרבייג'ן, איראן, אפגניסטן, טג'יקיסטן, כורדיסטן, פקיסטן ומדינות נוספות. הוא נולד בגנג'ה (כיום באזרבייג'ן), לאב ממוצא פרסי ואם כורדית וחלק ניכר מחייו גר בהרי הקווקז.

עיקר יצירתו של נזאמי הן חמש פואמות הנכללות יחדיו בקובץ בשם "ח'מסה", חמישה ספרי פואמות, ששמו של השלישי בסדרה הוא "ליילה ומג'נון".

על שמו של המשורר נקרא רחוב ניזאמי (באזרית: Nizami Küçəsi), שהיום הוא מדרחוב היסטורי ותיירותי הממוקם בלב העיר באקו ואחד מן הרחובות המרכזיים שלה ,הכולל שדירות יפות  כיכרות ופסלים, פאבים בתי קפה ,מסעדות, חנויות ומוזיאונים.

רחוב ניזאמי, הינו בעל ארכיטקטורה יפה שלו  ובתוכו שוכנים מבנים ההיסטוריים, כשהבולטים ביניהם הם תיאטרון האופרה והבלט ומוזיאון ניזאמי לספרות אזרבייג'נית, המוקדש לחייהם וליצירותיהם של חכים ג'מאל א-דין נזאמי וסופרים אזרבייג'נים אחרים.

מקדש האש.

מקדש האש  הינו מתחם המתומן, שנבנה במאה ה-17, והוא כולל חדרים לנזירים, המקיפים מזבח שבו בערה אש תמידית, והייתה למרכז של הזורואסטריזם ,דת פרסית עתיקה,  שמשכה אליה 'עובדי אש' מכל קצות העולם. הנזירים במתחם מקדש האש התבודדו במשך מאות שנים במקום, כשהם מעבירים את זמנם בתפילה מול האש שבערה כתוצאה של גז טבעי אשר בקע מן המזבח בצורה טבעית מן האדמה. לאחר שמשאבות נפט הוקמו ממש בשערי המקדש, האש כבתה והמנזר התפזר.

תאריך ה-  21 במרץ  הוא חג האש הלאומי באזרבייג'ן .

קטגוריות
Uncategorized

אוזבקיסטן אקזוטיקה וצבעוניות

אוזבקיסטן, ארומה אקזוטית של מרחבים, מסעות, שליטים אבסולוטיים כריזמטיים ואכזרים, ערים וארכיטקטורה אסלאמית מרהיבה עם מבני ענק כחולי כיפות וקשתות.

מדינה צבעונית רב חושית של צבע, רעש ,ריחות מסתוריים של מסגדים, שווקים והיסטוריה ארוכת שנים. שלוש ערים עתיקות פיארו את דרך המשי :סמרקנד, בוכרה וחיווה. תבלינים, סוסים, זהב וכסף, המצאות, דתות וקילומטרים של משי החליפו ידיים בערים המסתוריות הללו.

קטגוריות
Uncategorized

ידידו של הצייד הקירגיזי

♦ הצייד הקירגיזי

באזור הכפרי ,ההררי והערבתי של קירגיזסטן ומרכז אסיה , נשתמרו המסורות ומנהגי הציד בעזרת עופות דורסים.
העם הקירגיזי, עד לפני התיישבותם ביישובי קבע , נדדו במרחבים העצומים של מרכז אסיה בעקבות המרעה לצאן ולבקר.
הרועים פיתחו יכולת ביות של העיט הזהוב  במטרה להשיג מזון מן החי שכלל בעיקר ארנבות וציפורים שהיוו עבורם תוספת מזון וכן פרוות לחודשי החורף המושלגים והקרים.  העוף הדורס העיקרי ששימש אותם למטרה זו היה העיט הזהוב

קטגוריות
Uncategorized

דרך המשי האנושית

♦מרכז אסיה

מרכז אסיה , אזור גאוגרפי ביבשת אסיה ובעל הגדרות שונות התלויות בגיאוגרפיה, היסטוריה ,קבוצות אתניות , דת, פוליטיקה, פולקלור ותרבויות הקרובות זו לזו אך על פי רוב החוקרים, ועל פי הממשל הסובייטי לשעבר זהו האזור בין הים הכספי לסין המוקף כולו ביבשה ללא גישה ישירה לאוקיינוסים הכולל את המדינות אוזבקיסטן, טג'יקיסטן, טורקמניסטן ,קירגיזסטן וקזחסטן. מדינות אלו הינם בעלות נוף אנושי , תרבותי וגיאוגרפי מגוון ביותר המסעיר את דמיונו של כל מטייל והרפתקן וזאת

קטגוריות
Uncategorized

מאנאס האפוס הקירגיזי

מאנאס (Manas) הוא אפוס קירגיזי מסורתי, הנקרא על שם גיבורו הראשי – מאנאס,  אשר על פי ' דברי הימים'  של העם הקירגיזי מאנאס הוא שאיחד את 40 השבטים הקירגיזיים לכדי אומה אחת .

לאפוס חשיבות רבה מאוד בתרבות וביצירת הלאום הקירגיזי , שירת המאנאס מכילה מעל לחצי מיליון שורות בחרוזים ורשומה ,בספר השיאים של גינס, כאפוס הארוך ביותר .

ייחוד נוסף של האפוס הינו שהשבטים הקירגיזים היו נוודים ולמרות אורכו העצום ,